Основне струковне студије трају три године (шест семестара), и у току студија на основним струковним студијама студент може остварити укупно 180 ЕСПБ. Специјалистичке студије трају једну годину (два семестра), и у току студија на специјалистичким струковним студијама студент може остварити 60 ЕСПБ.
Поред предавања и вежби, на Београдској политехници се реализују и други облици наставе током којих студенти стичу сва потребна знања и вештине за укључивање у радни процес у реалним условима, у компетентним организацијама – наставним базама, у оквиру студијских посета, практичним и лабораторијским вежбама, где се упознају са савременом технологијом и организацијом. У оквиру сваког студијског програма, поред обавезних постоје и изборни предмети, а на свим студијским програмима основних струковних студија је после четвртог семестра студија обавезна стручна пракса. На крају, и на основним и на специјалистичким студијама је обавезна израда завршног рада, чијом одбраном се стиче одговарајуће звање, тј стручни назив.
Пред Вама је списак предмета који се изучавају по годинама за овај студијски програм, као и њихов детаљнији опис:
Стицање знања и вештина за припрему фајлова за штампу различитих и специфичних графичких производа, управљање бојом, калибрација опреме за припрему и штампу. Усвајање теоретских и практичних знања и вештина из подручја CTP технологије
Упознавање студената са најважнијим теоријским промишљањима популарне културе, њеним односом са ширим друштвеним целинама, као и испољавању популарних феномена у појединим областима људске духовне делатности као што су: дизајн, рекламе, књига, плакат, филм, музика, стрип, видео игре и популарна литература.
Циљ предмета је оспособљавање студента да оствари ауторски цртеж који ће на креативан и оригиналан начин применити у оквиру дизaјнерског или другог визуелног пројекта (илустрације, плаката, покретне графике, визуелног идентитета фирме/кампање и др).
Циљ учења је оспособљавање студената за креативну употребу типографије у савременом графичком дизајну и графичким комуникацијама кроз конкретне пројекте које ће студент реализовати у току наставе.
Циљ предмета је упознавање студента са фотографским медијем, оспособљавање за руковање професионалним фотоапаратом, упознавање са радом у фотографском студију. Изучавају се техника фотографисања, осветљавања, мерење светла, температура светла, фотографисање малих, средњих и великих објеката.
Циљ предмета је да студенти кроз предавања и графичке вежбе овладају и стекну професионалне способности, знања и вештине за бављењем графичким техникама дигиталне и пропусне сито-штампе и њиховом применом у графичком дизајну и графичкој индустрији.
Предмет има за циљ да студент савлада вештине креативно визуелних техника, усклади их са сопственим идејама и изведе оригинално дело примењиво на решења визуелног идентитета из графичког дизајна (плакат, корице књига, лого, кампање, покретне графике, амбалаже и др.).
Упознавање основа Анимације и усвајање знања и вештина за њену примену на радове из области Графичког дизајна. Оспособљавање студента за размишљање изван оквира статичне слике и израду једноставних радова из области Анимираног графичког дизајна.
Циљ предмета је идејно осмишљавање и креирање савремених графичких решења у процесу визуелног представљања фирми, организација, робних марки и манифестација; праћење трендова и визуелних тенденција у дизајну, постављање основних начела визуелног идентитета фирме, организације и или манифестације.
Циљ предмета је оспособљавање студената за идејно осмишљавање и креирање савремених графичких решења везаних за издаваштво применљивих на актуелном тржишту и техничко-технолошко реализовање разноврсних форми публицистичких и белетристичких издања.
Циљ предмета је идејно осмишљавање и креирање савремених просторних графичких решења амбалаже применљивих на тржишту и техничка реализација до нивоа модела, праћење трендова и визуелних тенденција у дизајну амбалаже, сагледавање потреба тржишта и произвођача са аспекта дизајна, и њихово успешно повезивање.
Циљ учења на предмету је оспособљавање студената за употребу експерименталне типографије од идеје до реализације дизајнерског решења кроз иновативни, маштовити и креативни приступ, неговањем индивидуалног и експрeсивног приступа код студената.
Циљ стручне праксе је упознавање студената са организационом структуром дизајн студија или рекламне агенције кроз сагледавање начина њиховог функционисања и процеса рада.
Циљ стручне праксе је упознавање студената са организационом структуром дизајн студија или рекламне агенције кроз сагледавање начина њиховог функционисања и процеса рада.
Циљ предмета је развијање сопствених интересовања студената и вештина из различитих области графичког дизајн у складу са њиховим афинитетима. Студенти самостално спроводе репрезентативне пројекте од почетне идеје, преко истраживања, концептуализације, техничке обраде, до финалног графичког производа или решења и његове презентације.
Oспособљавање студента да анимацијом и аудио-видео продукцијом покрене и оживи радове из области Графичког дизајна и транспонује у мултимедијалну форму телевизије и нових медија (видео спот, џингл, интернетбанер и сличне е-презентације).
Циљ предмета је оспособљавање студента за критичку и креативну анализу дигиталне слике и фотографије као најзначајније форме савремене комуникације, развијање знања на пољу напредних техника за обраду дигиталне слике и даљег коришћења дигиталне фотографије у изради тржишних пројеката.
Циљ предмета је да се студентима предочи историја уметности деветнаестог и прве половине двадесетог века кроз призму различитих критичких и аналитичких теорија како би стекли знања и свест о значају теоријских концепата као упоришта за разумевање и слободну артикулацију, утемељење и креирање идеја.
Циљ предмета је оспособљавање за осмишљавање и грађење јединственог визуелног идентитета и наступа фирме, организације, робнe маркe и манифестације на тржишту, самостални и тимски рад на пројектима везаним за дизајн визуелног идентитета, усклађивање и повезивање свих елемената у јединствену целину – тотал дизајн.
Циљ предмета је оспособљавање студената да се укључе у издавачку делатност. Оспособљавање студената који ће познавати структуру књиге и правила обликовања различитих издања, сегменте књиге - садржај издања, ликовне прилоге и типографију, који ће моћи да графички обједине текст и слику у комплексном графичком производу попут фотомонографије или монографије.
Циљ предмета је оспособљавање за шире схватање дизајнерског концепта пласирања производа на тржишту, дефинисање комуникационе поруке и осмишљавање начина за њено визуелно преношење, самостални и тимски рад на пројектима везаним за дизајн амбалаже и графичке рекламне кампање.
Циљ предмета је да се студентима предочи историја уметности друге половине двадесетог века кроз призму различитих критичких и аналитичких теорија како би стекли знања о савременим концептима и тенденцијама времена у коме живимо.
Циљeви учења су: упознавање студената са основним комуниколошким појмовима, елементима процеса комуницирања, врстама комуникацијских знакова и симбола, теоријама и моделима комуницирања, медијима масовног комуницирања, са значајем примене вербалних и невербалних порука у дизајну и оспособљавање студената да успешно комуницирају изражавајући своје мишљење и ставове, да читају, тумаче, критички сагледавају и креирају прагматске и естетске поруке.
Циљ стручне праксе је укључивање студената у рад кроз све фазе израде пројектног задатка – од идеје до реализације графичког решења из области дизајна визуелног идентитета и рекламних кампања.
Циљ стручне праксе је укључивање студената у рад кроз све фазе израде пројектног задатка – од идеје до реализације графичког решења из области дизајна амбалаже и рекламних кампања.
Примена стечених знања у току студирања у решавању сложених стручних проблема из изабране области графичких решења у процесу визуелног представљања фирми, организација, робних марки и манифестација кроз све фазе од идеје до реализације кроз изабрану тему. Оспособљавање студената за визуелну презентацију и елаборацију стручног проблема и графичког решења.
Разумевање и примењивање основних концепата и употребе дигиталне 3Д технологије. Развој креативности и колаборације, истраживања и комуникација код студената и усвајање нових технологија које укључују визуализацију, непокретне слике и симулације у процесу графичког и уметничког дизајна
Предмет има за циљ да код студента развије способности и компетенције у развоју и употреби интернет технологија. Поред тога студент ће усвојити теоријска знања и вештине за правилну примену описних језика HTML5,CSS3 и Javascript.
Катарине Амброзић 3, тел: (011) 64 10 990
Kатарине Амброзић 5, тел: (011) 26 33 127
жиро рачун: 840-1854666-50
info@politehnika.edu.rs
© BeoPoli Team 2017