АKТУЕЛНОСТИ
14.06.2024
СТАБИЛНОСТ, КРЕАТИВНОСТ, ПОВЕРЕЊЕ и РАЗВОЈ: Представљамо заштитни знак Академије Политехника
Академија техничких струковних студија Београд је 18. маја 2024. године, по Одлуци свог оснивача Владе Републике Србије, званично променила назив у Академија струковних студија Политехника, краће Академија Политехника.
Примена новог назива у потпуности ће почети у октобру 2024. године.
У овом тексту са поносом представљамо наш нови заштитни знак Академије, симбол наше еволуције и континуиране посвећености врхунском образовању наших студената. Дизајн и изглед новог заштитног знака Академије Политехника се заснива на знаку Академије техничких струковних студија Београд. Наш нови-стари знак одражава ову промену, комбинујући савремени дизајн са богатом историјом и традицијом коју Академија са собом носи.
Заштитни знак Академије струковних студија Политехника представља оригиналну комбинацију боја и облика који симболизују различите аспекте идентитета и мисије, као и вредности које Академија негује.
Знак се састоји од визуелног симбола и типографског исписа. Симбол чине четири преклапајућа полукруга различитих боја, који представљају четири одсека Академије, односно четири високе школе из Београда и Пожаревца које су институционално удружене 2019. године у јединствену целину, данас Академију Политехника. Типографски испис је постављен у текстуални блок и користи једноставну, модерну безсерифну типографију која осигурава читљивост и професионални изглед.
У визуелном облику сваки сегмент има своју боју и значење, који заједно формирају хармоничну композицију:
· наранџасти полукруг: наранџаста боја у симболу означава СТАБИЛНОСТ. Ова боја доноси осећај сигурности и постојаности, истичући стабилну основу на којој је изграђена Академија Политехника. Наранџаста боја одаје топлину и уједно представља чврсту основу за све студенте који траже поуздано образовање и подршку у свом академском развоју.
· љубичасти полукруг: љубичаста боја представља КРЕАТИВНОСТ. Она асоцира на иновацију, маштовитост и оригиналност, подстичући студенте да размишљају изван устаљених оквира и стварају нова решења. Љубичаста боја је знак инспирације и подстиче амбицију и креативно размишљање међу студентима и професорима.
· плави полукруг: плава боја симболизује ПОВЕРЕЊЕ. Ова боја преноси осећај поузданости и одговорности, што је кључно у изградњи односа између Академије и наших студената. Плава боја у симболу истиче важност стручности и дубоког знања које Академија пружа, осигуравајући да студенти могу да верују у квалитет свог образовања.
· зелени полукруг: зелена боја представља РАЗВОЈ. Ова боја симболизује раст и напредак, истичући посвећеност Академије иновацијама које су у складу са савременим друштвеним принципима развоја. Зелена боја подстиче свеобухватни развој студената, како у академском, тако и у личном и професионалном смислу.
Преклапање сегмената облика ствара додатне нијансе боја, што симболизује нашу интердисциплинарност и велики број студијских програма у различитим областима, односно више од тридесет студијских програма у техничко-технолошком, уметничком, медицинском и друштвено-хуманистичком пољу. Ова интеракција боја и облика визуелно комуницира идеју заједништва и интеграције знања.
Типографски део знака користи једноставну, модерну безсерифну типографију која осигурава читљивост и професионални изглед заштитног знака. Примена верзалних словних карактера наглашава озбиљност и ауторитет наше академске институције. Заштитни знак је дефинисан у две варијације односа симбола и логотипа (основни и додатни, са наглашеном хоризонталном оријентацијом), што доприноси усаглашености визуелног идентитета, доследности његове примене и омогућава лако препознавање институције.
Заштитни знак Академије струковних студија Политехника успешно комбинује боје и облике како би представио кључне вредности и мисију институције. Кроз пажљиво одабране боје и типографију, знак одражава знање, иновативност, академску изврсност, поузданост и посвећеност развоју студената. Академија се истиче као савремена и напредна образовна установа која припрема студенте за будуће изазове у широком дијапазону различитих струка и занимања.